Plan treningowy

Młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kulturystką, często nie przykładają dostatecznej wagi do kwestii planu treningowego. Jest to duży błąd, ponieważ nie można osiągnąć satysfakcjonujących rezultatów, jeżeli podejmowane działania nie będą starannie zaplanowane.

Na początku należy wyjaśnić, co powinno znaleźć się w takim planie. Przede wszystkim konieczne jest określenie celu treningowego. Inaczej wygląda trening ukierunkowany na podniesienie zdolności wysiłkowych, a inaczej na zwiększenie masy mięśniowej. W przypadku początkujących kulturystów głównym celem jest właśnie poprawa zdolności wysiłkowej. Profesjonalny plan treningowy zawiera dokładny opis ćwiczeń, a często także filmy instruktażowe, które prezentują ich prawidłowe wykonanie. W planie trzeba także określić ilość serii do wykonania wraz z ilością powtórzeń w każdej z tych serii. Ważne jest również określenia tempa ruchu i długości przerw. Opracowanie profesjonalnego planu treningowego nie jest prostym zadaniem, przede wszystkim dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z kulturystyką. Z tego względu zalecam wszystkim skorzystanie z pomocy specjalisty. Doświadczony trener pomoże w ułożeniu takiego planu treningowego, który pozwoli na osiągnięcie wyznaczonych sobie celów, zamiast marnowania czasu na nieskuteczne ćwiczenia.

bodybuilding-685087_1920

Plan treningowy powinien posiadać każdy, nie tylko początkujący kulturystka. Jednak to właśnie w przypadku początkujących sportowców ma on znaczenie szczególne, podobnie jak w przypadku tych, którzy powracają do kulturystki po dłuższej przerwie.