Suplementy

W kulturystce przyjmowanie suplementów diety wydaje się koniecznością, nawet w przypadku osób stosujących starannie zbilansowaną dietę. Ważne jest to, aby wybierać suplementy i odżywki dostosowane do swoich aktualnych potrzeb. W tym artykule skupię się na suplementacji dla początkujących.

Przyjmowane przez kulturystów preparaty można podzielić na te, które stosuje się przez cały czas oraz na suplementy stosowane cyklicznie. Warto pamiętać, że w suplementacji stałej najważniejszą rolę odgrywają kompleksy witamin i minerałów, ponieważ dostarczają one składników odżywczych, bez których organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Zaleca się także stałą suplementację odżywkami białkowymi i węglowodanowymi. Te pierwsze umożliwiają rozbudowę masy mięśniowej, natomiast węglowodany stanowią źródło energii. W suplementacji cyklicznej wykorzystuje się natomiast kreatynę oraz spalacze tłuszczu. Cykl suplementacji kreatyną wynosi od 4 do 6 tygodni. Kreatyna dostępna jest pod kilkoma postaciami, jednak najbardziej popularny jest monohydrat, który cechuje się dobrą przyswajalnością, a jednocześnie niską ceną. Spośród spalaczy tłuszczu najbardziej skuteczne są termogeniki, które podnoszą temperaturę ciała, a tym samym zwiększają potliwość.

pearl-harbor-80388_1280

Oczywiście, należy unikać stosowania suplementów, które zostały uznane za nielegalne. Jest to ważne nie tylko z etycznego punktu widzenia, ale i z uwagi na zdrowie. Nielegalne środki mogą doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, ale jest to temat na osobny artykuł.