Częstotliwość treningów

Jednym z pytań, jakie najczęściej stawiają osoby zainteresowane kulturystyką, jest optymalna częstotliwość treningów. Nie wszyscy są zgodni co do tego, jak często należy trenować, żeby osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty. Najczęściej jednak zaleca się trenować dwa bądź trzy razy w tygodniu.

Zwolennicy pierwszej opcji zwracają uwagę na wyniki badań, zgodnie z którymi pełna regeneracja mięśni następuje po 48 godzinach. Dłuższe przerwy między treningami mogą zatem zaprzepaścić efekty wcześniejszych osiągnięć. Nie oznacza to jednak, że w ciągu tygodnia odbywają się trzy treningi, w trakcie których pracuje się nad wszystkim partiami ciała. Najczęściej trenujemy sześć razy, rozkładając ćwiczenia tak, by każda partia mięśni ćwiczyła trzykrotnie. Sam jestem zwolennikiem takiego rozwiązania i od lat trenuję z taką właśnie częstotliwością.

Druga możliwość to dwa treningi w tygodniu. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest między innymi Joe Weider. System treningu dzielnego umożliwia rozłożenie ćwiczeń w taki sposób, by przy 4-6 treningach w miesiącu każda grupa mięśniowa była ćwiczona właśnie dwa razy. W tym miejscu zaznaczę, że to właśnie ten wariant treningów jest najbardziej popularny.

bodybuilder-158289_1280

Niestety, nie można powiedzieć, by jakakolwiek częstotliwość treningów była optymalna dla każdego. Pod uwagę należy wziąć zarówno metodę treningów, jak i genetykę. Początkujący kulturyści powinni skonsultować się z doświadczonym trenerem, aby wraz z nim ustalić właściwą dla siebie częstotliwość treningów.